در تارزیخ ۲۵/۳/۹۱ اولین بازارچه الکترونیکی صنایع دستی استان فارس در همایش بزرگداشت هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی استان فارس رونمایی شد.

 

 

احمدرضا نقیب‌زاده” در گفت‌وگو با خبرنگار دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس،اظهار کرد: با توجه به توسعه روزافزون تجارت الکترونیک در عرصه بین‌الملل و با توجه به اینکه این تجارت یکی از ابعاد توسعه ملی است، ما را بر آن داشت که در زمینه توسعه صنایع‌دستی فارس با استفاده از این روش نوین اقدام کنیم.

 

وی با اشاره به ویژگی‌ها و مزایای خاص این شیوه، ادامه داد: دسترسی آسان‌تر به طیف وسیع و متنوع‌تر اقلام صنایع دستی یکی از این مزایاست.

 

نقیب‌زاده خاطرنشان کرد:‌ صرفه‌جویی در وقت و هزینه تردد از دیگر مزایای استفاده از بازارچه الکترونیکی صنایع‌دستی است.

 

عضو هیئت مدیره شرکت توسعه گردشگری فارس گفت: اطلاعات و مشخصات کامل اقلام به طور کامل در سایت موجود است و به لحاظ بصری نیز تصاویر صنایع‌دستی به شیوه “پانوراما” که وجوه کامل اقلام را به نمایش می‌گذارد، طراحی شده است.

 

وی با تشریح رویکردی که در تکمیل این بازارچه در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در این بازارچه این فرصت را برای خریدار قایل شده‌ایم که مشتری پیش از خرید، کالا را از نزدیک مشاهده و در صورت تایید و انطباق با سلیقه خریدار، هزینه آن را پرداخت کند.

 

نقیب‌زاده با اشاره به مراحل شکل‌گیری بازارچه الکترونیکی از مرحله ایده تا اجرا گفت: از بهمن سال پیش برای اجراکردن این ایده برنامه‌ریزی شد و با در نظر گرفتن ابعاد نرم‌افزاری و سخت‌افزاری طرح، مراحل اجرا تا اردیبهشت امسال به طول انجامید.

 

وی افزود: در اردیبهشت ماه افتتاح آزمایشی و رونمایی نهایی در هفته صنایع‌دستی(روز جهانی صنایع‌دستی) برگزار شد.

 

عضو شورای شهر شیراز خاطرنشان کرد: این طرح یک شیوه نوین در عرصه صنایع‌دستی است و بازدهی کار وابسته به میزان تلاش به‌کار گرفته شده است.

 

وی ادامه داد: معرفی صنایع‌دستی بومی فارس از طریق فعالان عرصه گردشگری از فرصت‌هایی است که نیازمند توجه است چون عرصه گردشگری پشتوانه مناسبی برای معرفی و عرضه صنایع‌دستی است.

 

نقیب‌زاده افزود: این مهم نیازمند برنامه‌ریزی است و به کیفیت و چگونگی ارتباط گردشگران با بازارهای صنایع‌دستی مربوط است.

 

عضو هیئت مدیره شرکت توسعه گردشگری فارس اظهار کرد: برای برخی افراد که در موقعیت‌های خاص و در برنامه‌های ملی و بین‌المللی به فارس و شیراز سفر می‌کنند، موضوع خرید آثار بومی و صنایع‌دستی این استان حائز اهمیت است و اگر این موضوع با توجه به سلایق موجود جهت‌دهی شود، می‌تواند پتانسیل مناسبی برای استان باشد.

 

“هاشم شایق”، مدیر پروژه بازارچه الکترونیکی صنایع‌دستی فارس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در شیراز گفت: بازارچه الکترونیکی صنایع‌دستی فارس با هدف حمایت از تولیدکنندگان صنایع‌دستی، معرفی هنر بومی استان فارس و معرفی صنایع‌دستی فارس در فضای مجازی راه‌اندازی شد.

 

وی افزود: بازارچه الکترونیکی در سیستم سنتی صنایع‌دستی ما مغفول مانده و به علت تفکر سنتی عوامل تولید، تاکنون به آن پرداخته نشده است.

 

مدیر پروژه بازارچه الکترونیکی صنایع‌دستی فارس با بیان اینکه این طرح در قدم نخست جامعیت ندارد، تصریح کرد: این سایت می‌تواند به تولید گسترده کمک کند اما قصد ندارد صرفاً به مباحث تجاری بپردازد بلکه عامل محرکی برای فروشندگان است.

 

شایق با اشاره اینکه بازوهای اینترنتی ابزار مناسبی برای نمایش روند از تولید تا عرضه صنایع‌دستی هستند، اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۲۰ کالای صنایع‌دستی بومی فارس در این بازارچه در معرض دید عموم قرار دارد که عمده‌ترین آنها خاتم شیراز، بافته‌های داری(گبه، قالی، گلیم)، منبت، معرق، حجاری، نمد، کاشی هفت رنگ است.

 

مدیر پروژه بازارچه الکترونیکی صنایع دستی فارس گفت: در سایت، بخشی ویژه آموزش در نظر گرفته شده است که در تشخیص بهتر اقلام به خریداران کمک می‌کند.

 

وی ادامه داد: کلیدهای آموزشی ویژه شناسایی صنایع‌دستی اصل از غیر آن، با هدف مخاطب عام در این سایت ایجاد می‌شود.

 

شایق خاطرنشان کرد: فارس، سومین استان در سطح کشور است که به راه‌اندازی بازارچه الکترونیکی صنایع‌دستی اقدام کرده است.