دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج‌فارس با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی‌ به تقویم ایران اضافه شد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به هدف قراردادن هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران از سوی کشورهای همسایه و تلاش آنان برای تحریف نام تاریخی خلیج‌فارس، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز را به عنوان روز ملی خلیج‌فارس نامگذاری کرد.

خلیج‌فارس، نام تاریخی آبهایی است که از زمان باستان تا به حال به کار برده شده است. بنا بر مدارک متقن، یونانیان آن را Sinus Persicus، رومیان Mare persicum و عرب‌ها نیز قرن‌ها آن را خلیج‌فارس یا بحر فارس می‌نامیدند. در زیر به چند سند مهم تاریخی اشاره می‌شود:

در سنگ‌نبشته داریوش هخامنشی در مصر متعلق به سال ۵۱۸ تا ۵۱۵ پیش از میلاد، در عبارت درایه تپه هچا پارسا آیی تی هنی؛ دریایی که از پارس می‌رود یا سر می‌گیرد، نام دریای پارس آمده است.

بطلمیوس، عالم و جغرافیدان مشهورقرن دوم میلادی، در کتاب جغرافیای عالم که به زبان لاتین نگاشته شده، از نام (پرسیکوس سینوس) به عنوان خلیج‌فارس یاد کرده است.

در سال ۴۲۵ پیش از میلاد، هرودت، مورخ مشهور یونانی در کتاب تاریخ معروف خود، نام خلیج‌فارس را بحر احمر یا دریای سرخ نامیده است.

در سال ۱۸۹۲، لرد کرزن، وزیر خارجه انگلستان، در کتاب ایران و قضیه ایران، بارها به نام خلیج‌فارس اشاره کرده است.

ویلیام راجز، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده آمریکا، در گزارش مورخ ۱۹۷۱ میلادی خود در مورد سیاست خارجی این کشور از نام خلیج‌فارس استفاده کرده است؛

در فرهنگ‌هایی که به زبان‌های مختلف تدوین و چاپ شده است؛ از جمله فرهنگ‌های آلمانی، انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، ترکی و… خلیج‌فارس نیز به همین نام آورده شده است.

نام خلیج‌فارس در سازمان ملل متحد: دبیرخانه این سازمان در سند مورخ ۵ مارس سال ۱۹۷۱ میلادی و یادداشت AD311/IGEN به دولت ایران، یادآور می‌شود که عرف جاری در دبیرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌های جغرافیایی منطقه آبی میان ایران از سمت شمال و خاور و تعدادی از کشورهای عربی از سوی جنوب و باختر به نام خلیج‌فارس نامیده شود و این، بنا بر عرف قدیمی انتشار اطلس‌ها و فرهنگ‌های جغرافیایی است.

این دبیرخانه همچنین بابت اشتباهاتی که سازمان ملل در برخی اسناد در به کار بردن نام خلیج‌فارس مرتکب شده، عذرخواهی کرده آن را اشتباه سهوی دانسته (سند ۲۶ ژوئن ۱۹۹۱ میلادی در سازمان ملل) و از کارگزاران سازمان خواسته است که همواره این موضع ایران را در نظر داشته باشند.

با توجه به اسناد و مدارک متقن فوق اذعان می‌دارد که:درج نام‌های جعلی در کنار یا به جای دریای خلیج فارس، نشأت‌گرفته از سیاست‌های خصمانه شبکه‌های فرهنگی غرب است که سعی در شکاف و اختلاف‌افکنی میان کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج‌فارس را دارد، چون این منطقه از نظر حوزه جغرافیایی و ژئوپلتیکی، یک منطقه واحد و همگراست.

موارد بالا تنها بخشی از تاریخچه نام خلیج‌فارس در اسناد تاریخی بودند که ارایه شد ، تمام این موارد تاکیدی بر این نکته است که خلیج‌فارس همیشه فارس می‌ماند .