رودخانه و حواشی آن ها همواره یکی از کانون های تفرجگاهی و شکارگاهی و صیادی ورزشی محسوب می شوند، برخی از مهم ترین این رودخانه ها عبارتند از: کر، پیرآب، شادکام، شش پیر ، شورجهرم ، شور لار، دالکی و …
مهم ترین آبشارهای این منطقه نیز عبارتند از: آبشاردشتک ابرج، آبشار مارگون.

چشمه ها
چشمه های طبیعی و چشمه های آب گرم به دلیل آب درمانی و تفرجگاهی از نظر صنعت گردشگری و گذراندن اوقات فراغت از اهمیت بسیاری برخوردار هستند که برخی از آن ها عبارتند از: چشمه رچی، چشمه خارگان، چشمه بالنگان (حاجی آباد)، چشمه قدمگاه، چشمه چویو، چشمه ساسان، چشمه ابوالمهدی، چشمه شش پیر، چشمه پلنگان، چشمه جونجان ( جونون )، چشمه محمد رسول الله، چشمه بناب قادر آباد، چشمه آتشکده، چشمه تنکاب، چشمه حنیفقان، چشمه آب گرم، چشمه آب گرم سراب بهرام، چشمه اسری، چشمه برن هیر، چشمه براق ، چشمه تاسک، چشمه حاجت، چشمه سراب سیاه، چشمه سراب شیر، چشمه کان زرد، چشمه سرگ چینه، چشمه گنجینه، چشمه میل اژدها و چشمه مردگان.

 

» رودخانه پل فسا شیراز

 رودخانه پل فسا یک رود دایمی به طول ۳۵ کیلومتر است. مسیر کلی این رود جنوب خاوری بوده و از کوه پهن ۱۴ کیلومتری جنوب باختری شیراز سرچشمه می گیرد.

  » رودخانه خشک شیراز
 

 

 رود خشک که ۵۰ کیلومتر طول دارد رودی فصلی بوده که مسیر کلی آن جنوب خاوری است. سرچشمه این رود، کوه های قلات و تشی برگی و کلتاق در ۳۳ کیلومتری شمال باختری شیراز است که به آن نهر اعظم نیز می گویند.

  » رودخانه دالکی شیراز
 

 

 رودخانه دالکی یک رود دایمی به طول ۱۷۰ کیلومتر است که شیب متوسط آن ۸/۰ درصد می باشد. این رود که حوزه آن خلیج فارس و دریای عمان است در مسیر کلی خود که به سمت جنوب باختری است، از شهرستان های کازرون، برازجان و بوشهر در استان های فارس و بوشهر عبور می کند. هله از ارتفاعات ۴۰ کیلومتری جنوب خاوری کازرون و ۵۳ کیلومتری جنوب باختری شیراز از دهستان کوهمره سرچشمه گرفته و به سوی شمال باختری روان می شود. در ۱۴ کیلومتری خاور کازرون با رودخانه حنا مخلوط شده و به نام رودخانه سفید از طریق دره دوان در شمال خاوری، همچنان به سوی شمال باختری ادامه مسیر می دهد. پس از آن که در ۱۷ کیلومتری شمال کازرون با رودخانه تنگ شیب مخلوط شده، با نام جدید شاهپور از طریق تنگه چوگان به دهستان شاهپور وارد می شود. در این دهستان با ریزابه های فراوانی از جمله رود شکستان درهم می آمیزد و رو به سوی جنوب باختری به طرف دهستان خشت سرازیر می شود. در این دهستان به سوی باختر تغییر جهت داده و پس از عبور از دره شمالی کوه پوزه حسن کرچال وارد دهستان مزارعی از شهرستان برازجان می شود. در این دهستان با ریزابه های فراوانی که غالبا از شمال سرازیر شده اند مخلوط گشته، مرز میان دهستان های مزارعی، شبانکاوه و زیرراه را تشکیل می دهد و به نام رودخانه شیرین در ۱۲ کیلومتری شمال باختری برازجان با رودخانه دالکی مخلوط می شود. از این به بعد این رودخانه که به سمت باختر متوجه شده و مرز میان دهستان های شبانکاره و زیارت را تشکیل می دهد، هله نام می گیرد. سرانجام این رودخانه در ۵۴ کیلومتری جنوب باختری برازجان به خلیج فارس می ریزد. در طول مسیر این رودخانه نقاط مناسبی برای احداث سد وجود دارد. از جمله این مناطق می توان به مدخل شمالی تنگ چوگان در ۲۰ کیلومتری شمال کازرون، دهانه خاوری پوزه حسن کرچال در ۳۵ کیلومتری باختر کازرون و همچنین دره شمالی کتل برنگ در ۴۴ کیلومتری باختر شمالی کازرون اشاره کرد

 

  » موند (مند) شیراز
 

 

 مسیر عبوری این رود شهرستان های شیراز، جهرم، فیروزآباد، و خورموج است. این رود ۶۸۵ کیلومتر طول دارد و مسیر کلی آن نخست جنوب خاوری و سپس جنوب باختری و در انتها باختری می باشد. این رودخانه از کوه های انار و خانی یک واقع در دهستان کوهمره در ۷۵ کیلومتری باختر شمالی شیراز و ۲۸ کیلومتری شمال خاوری کازرون سرچشمه می گیرد و به نام رودخانه قره آغاج به سوی جنوب خاوری سرازیر می شود و پس از مخلوط شدن با رودخانه زاخرد به دهستان سیاخ وارد می گردد و مسیر خود را به سوی جنوب خاوری را طی می کند. این رودخانه پس از طی مسیری طولانی و عبور از دهستان ها و شهرستان های بسیار و مخلوط شدن ریزابه ها و رودخانه های فراوان با این رودخانه سرانجام در ۵۶ کیلومتری جنوب باختری خورموج به خلیج فارس می ریزد.

رود سرخون شیراز
 

 

سرخون یک رود دایمی به طول ۲۰ کیلومتر است. این رود از کوه های دشت ارژن و دیوار آهنی در ۴۴ کیلومتری باختر شیراز سرچشمه می گیرد. شیب متوسط این رود ۷ درصد و مسیر کلی آن جنوبی است.

  » رودخانه آغاج شیراز
 

 

 این رودخانه از دامنه کوه تابسک در دهستان دشمن زیاری سرچشمه می گیرد و پس از عبور از میان دره ای در ناحیه شمال باختری شیراز، در حوالی چهل چشمه از منطقه ممسنی خارج می شود. رودخانه آغاج در مسیر خود همراه چند رود و چشمه، پس از عبور از اراضی زراعی خفر، کوار، جهرم، قیر و کارزین از طریق استان بوشهر به نام رود مند وارد خلیج فارس می شود.

  » چشمه رچی شیراز
 

 

 این چشمه که از گردشگاه های زیبای استان و شهرستان شیراز به شمار می آید در منطقه کوهمره سرخی در ۳۵ کیلومتری شیراز واقع شده است. آب و هوای مطبوع و مناظر دل انگیز طبیعی از ویژگی های این ناحیه می باشند که آن را به یکی از گردشگاه های عمومی تبدیل کرده است.

 چشمه خارگان در روستایی به همین نام در ۶۰ کیلومتری شیراز قرار دارد. محوطه اطراف چشمه، همواره پذیرای انبوهی از بازدید کنندگان و گردشگران در فصل های مختلف سال است. این محل به علت برخورداری از آب فراوان و همجواری با رودخانه های قره آغاج و جره، از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است.

  » چشمه خارگان شیراز
 

چشمه خارگان در روستایی به همین نام در ۶۰ کیلومتری شیراز قرار دارد. محوطه اطراف چشمه، همواره پذیرای انبوهی از بازدید کنندگان و گردشگران در فصل های مختلف سال است. این محل به علت برخورداری از آب فراوان و همجواری با رودخانه های قره آغاج و جره، از پوشش گیاهی مناسبی برخوردار است.

  » گردشگاه آتشکده شیراز
 

 

 در حاشیه جاده شیراز به استهبان، در دامنه ارتفاعات خرمن کوه، گردشگاهی ارزشمند وجود دارد که در حال حاضر، بخشی از خدمات تفریحی این مسیر را به عهده دارد. این مکان چشمه و برکه ای بسیار زیبا دارد که علاوه بر قابلیت های گردشگاهی، به عنوان حوضچه پرورش ماهی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  » رودخانه ایزدخواست آباده
 

رودخانه ایزدخواست که از کوه مروارید در باختر آباده سرچشمه می گیرد و به دهستان ایزدخواست می رسد، راه اصلی اصفهان – شیراز را در آبادی ایزدخواست قطع می کند و در کشتزارهای این آبادی پخش می شود. این رودخانه که مسیر کلی آن شمال خاوری است ۱۲۵ کیلومتر طول دارد و از شهرستان های آباده و اصفهان می گذرد. مسیر کلی آن شمال خاوری است. این رودخانه پس از عبور از یک مسیر طولانی و گذر از روستاهای بسیار در ۱۱۰ کیلومتری جنوب خاوری اصفهان به باتلاق گاوخونی می ریزد.

  » رودخانه بوانات آباده
 

رودخانه بوانات که مسیر کلی آن باختری – خاوری بوده و نخست به سمت جنوب خاوری و سپس شمال خاوری امتداد می یابد در مسیر خود از شهرستان های آباده و شهر بابک عبور می کند. این رودخانه از دامنه شمالی کوه ساریخانی و کوه های بوانات در ۲۱ کیلومتری جنوب خاوری ده بید و در نزدیکی روستای قبر سفید سرچشمه گرفته و پس از مشروب کردن اراضی جنوب سوریان در شوره زار مروست ناپدید می شود.

  » رودخانه سیوند آباده
 

 رودخانه سیوند یک رود دایمی است به طول ۱۱۰ کیلومتر که از شهرستان های آباده و مرودشت عبور می کند. این رودخانه از کوه های سفید در غوک و تنگ گورک واقع در دهستان قنقری در حدود ۴۵ کیلومتری شمال باختری ده بید و طی ریزابه های فراوان سرچشمه گرفته و به سوی جنوب خاوری از منطقه نخودزار می گذرد. نام آن با رسیدن به روستای مشگان به رودخانه مشگان تغییر کرده و پس از طی مسیری طولانی و تغییر نام های متعدد با ورود به دره خاوری کوه سیوند مجددا به رودخانه سیوند تغییر نام می دهد و به دهستان خفرک علیا وارد می شود. در این قسمت شاخه ای از آن به دشت خاوری کوه رحمت داخل می شود، در این دشت پخش شده و در باتلاق های آن ناپدید می شود. مازاد آب آن در حوالی بند امیر که در ۱۱ کیلومتری جنوب خاوری مرودشت قرار دارد به رودخانه کر می ریزد.

» رودخانه گله دار آباده

رودخانه فصلی گله دار ۵۰ کیلومتر طول داشته و شیب متوسط آن ۶/۱ درصد است. مسیر کلی این رود به سوی جنوب باختری بوده و از کوه های خطابان و چنارو در ۵۰ کیلومتری جنوب خاوری ده بید سرچشمه گرفته و به نام رودخانه سرمیدان از دره شمالی کوه چنارو سرازیر می شود. پس از عبور از روستای فنجان به رود گله دار تغییر نام داده، از کنار روستایی به همین نام گذشته و در یک کیلومتری روستای گنجک به رود سیوند می ریزد.